Borelioza – uwaga na kleszcze!

Kleszcz

Letnie przygody na łonie natury mogą przynieść nam nie tylko opaleniznę i niezapomniane przygody, ale również niemałe problemy zdrowotne. Jednym z nich jest borelioza – coraz częściej spotykana choroba typowa dla okresu letniego. Przyjrzyjmy się jej bliżej i sprawdźmy, jak rodzić sobie z boreliozą?

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Jaką chorobą jest bolerioza?
  • Jakie daje objawy?
  • Jak zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza podczas pobytu w lesie?

Borelioza – co to jest?

Borelioza jest jedną ze stosunkowo nowych jednostek chorobowych. Diagnozuje się ją dopiero od lat 80-tych ubiegłego wieku. Główną przyczyną choroby są bakterie z grupy krętków (Borrelia burgdorferi oraz Borrelia afzelii, Borrelia garinii, Borrelia japonica) przenoszone przez niektóre kleszcze. Badania wykazują, że w naszym regionie około ⅓ kleszczy jest nosicielem patogenów i może wywołać boreliozę. Pajęczaki te czyhają na swoje ofiary (ludzi i zwierzęta) przede wszystkim w wysokich trawach – na polach i niekoszonych łąkach. Największą ich aktywność obserwuje się latem, w ciągu dnia, od wczesnych godzin porannych aż do zmierzchu. Kleszcze, atakując ludzi lub zwierzęta, często wybierają miejsca, których naskórek jest lekko wilgotny i cienki, szczególnie okolice stawów (np. pachy, pachwiny, staw łokciowy czy obszar pod kolanem). Wywołaną przez nie boreliozę dzielimy na trzy etapy kliniczne: wczesną miejscową, wczesną rozsianą oraz późną. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę zapada 9-10 tys. osób w skali roku.

Borelioza – objawy i konsekwencje zakażenia

Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów boreliozy jest rumień wędrujący. Kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza pojawia się on w miejscu, w którym doszło do ugryzienia. Zwykle ma on intensywnie czerwony odcień i owalny wygląd lub kształtem przypomina pierścień z mocno zaczerwienionym obwodem oraz jaśniejszym wnętrzem. Na początku średnica rumienia wynosi ok. 1,5 cm. W przypadku braku podjęcia kroków leczniczych rozmiar średnicy może osiągnąć kilkanaście centymetrów, a nawet powyżej 25 cm. Występujący przeważnie na kończynach rumień może utrzymywać się na skórze do 30 dni od chwili ukąszenia. Jego przebiegłość polega na tym, że nie musi wywoływać żadnych dolegliwości (swędzenie, ból), przez co może zostać zauważony ze znacznym opóźnieniem. Nie jest on jednak obowiązkowym i jedynym objawem boreliozy. Choroba ta może przynieść dodatkowo inne zmiany skórne. Jedną z nich jest chłoniak limfocytowy, który przybiera formę czerwono-niebieskiego guzka i zazwyczaj pojawia się na małżowinie usznej, mosznie lub brodawce sutkowej. Przewlekłe zanikowe zapalenie skóry jest kolejną dolegliwością, która może wystąpić, gdy borelioza w postaci skórnej ma długotrwały charakter. Towarzyszą mu czerwono-sine zmiany, uczucie odrętwienia, wypadanie włosów oraz bóle stawów.

Borelioza może powodować nie tylko skórne komplikacje. Jeśli bakterie przedostaną się do krwi, infekcją mogą zostać objęte również inne części organizmu. Następstwem boreliozy mogą być zmiany narządowe, które są bardzo trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza w przypadkach, gdy nie zaobserwowano wcześniej rumienia. Symptomy są bardzo podobne do innych chorób, w tym tak popularnych jak grypa (gorączka, dreszcze, zawroty głowy, uderzenia fal gorąca, uczucie przemęczenia, senność, spadek wagi, drętwienie kończyn, tiki mięśni i wypadanie włosów). Wymienione objawy występują zazwyczaj po roku od ugryzienia przez kleszcza. Choroba z Lyme (bo tak brzmi inna nazwa boreliozy) może powodować również problemy neurologiczne, gdy krętki zaatakują układ nerwowy. Neuroborelioza jest najgroźniejszą z form choroby. Czasami zakażenie może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego. W sytuacji pojawienia się tej odmiany boreliozy, chory zmaga się z następującymi objawami: bóle głowy, mrowienie, porażenie nerwów czaszkowych, sztywnienie karku, padaczka, wymioty, trudności z koncentracją, problemy z widzeniem i słyszeniem, depresja, psychoza, wahania nastroju. W rzadkich przypadkach konsekwencją wystąpienia boreliozy mogą być: zapalenie mięśnia sercowego, perypetie układu pokarmowego (np. refluks, biegunka, zaparcia), zapalenie pęcherza oraz nieregularny cykl menstruacyjny.

Profilaktyka przeciw boreliozie: suplementacja i nie tylko

Podobnie jak w przypadku innych chorób, warto zatroszczyć się o profilaktykę i działać z wyprzedzeniem. Wyruszając na letni spacer lub rower do lasu, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze. Długie spodnie, bluzy z długim rękawem oraz nakrycia głowy pomogą nam uniknąć spotkania z kleszczem. Przyda się też stosowanie różnych preparatów odstraszających insekty oraz omijanie wysokich traw i zarośli. Warto pamiętać, że kleszcze mogą również atakować zwierzęta. Po powrocie ze spaceru do domu należy sprawdzić dokładnie swoje ciało, a także naszego pupila. Po usunięciu ewentualnego niechcianego gościa należy bacznie obserwować okolicę ukąszenia, jako miejsce potencjalnego wystąpienia rumienia wędrującego. W okresie letnim warto również postawić na regularne wzmacnianie systemu immunologicznego organizmu dzięki suplementacji. Profilaktyczne budowanie tarczy odpornościowej organizmu to skuteczna metoda, która pozwoli zadbać o zdrowie Twoje i bliskich, również w przypadku ataku kleszcza. Na rynku istnieją suplementy diety zmniejszające ryzyko ugryzienia i zakażenia boleriozą. W ich składzie zwykle możemy znaleźć ekstrakt z czosnku, oregano, czystek, rdest japoński itd.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.5.1.
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a16080-Borelioza__przyczyny_objawy_diagnostyka_leczenie_choroby_z_Lyme
  3. https://farmacja.cm.uj.edu.pl/cm/uploads/2019/03/Rekomendacje-Borelioza-1.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *