Chlorofil – suplement diety w kolorze nadziei

Odkryj właściwości chlorofilu i dowiedz się więcej na temat życiodajnej krwi roślin. Przeczytaj tekst i przejdź na zieloną stronę mocy!

Chlorofil

Wielu z nas chlorofil kojarzy się głównie z lekcją biologii poświęconą fotosyntezie roślin. Tymczasem nie tylko flora korzysta z dobrodziejstw tego związku chemicznego. Również ludzkie ciało może być beneficjentem właściwości chlorofilu.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym jest chlorofil?
  2. Jakie są jego właściwości?
  3. W czym może pomóc suplementacja chlorofilu?

Chlorofil — zielona krew roślin

Chlorofil należy do grupy związków, które znajdziemy w roślinach, algach i niektórych bakteriach. Chlorofil jest w nich czynnikiem odpowiedzialnym za przeprowadzenie fotosyntezy, a więc procesu umożliwiającego prawidłowe wzrastanie i rozwój komórek. Wyróżniamy sześć typów chlorofilu oznaczonych kolejno: A, B, C1, C2, D i F. Cechą charakterystyczną tej substancji jest kolor zielony. To właśnie od niego pochodzi zabarwienie łodyg i liści roślin. Budowa chemiczna chlorofilu przypomina skład hemoglobiny. Dlatego też często spotykanymi nazwami chlorofilu są „krew roślin” oraz „zielona krew”.

Chlorofil na raka

Ale budowa to nie jedyne podobieństwo chlorofilu do najważniejszego płynu w ciele człowieka. Substancja jest także świetnym nośnikiem tlenu, co ma wymierne przełożenie na korzyści dla naszego zdrowia. Te były znane już w starożytności. Lepsze dotlenienie i transport O2 pomiędzy komórkami mają znaczenie lecznicze i prewencyjne. Regularne przyjmowanie chlorofilu podnosi poziom odczuwalnej energii, wzmacnia system immunologiczny, a także niweluje zmiany patologiczne mogące prowadzić do powstania nowotworów. Ponadto zielony pigment wspiera regenerację komórek i niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za starzenie skóry.

Właściwości lecznicze chlorofilu

Jednak ogólne wzmocnienie organizmu i jego właściwości prewencyjne, to nie jedyne atuty opisywanej substancji. Spożywanie chlorofilu pomaga w utrzymaniu lepszej flory bakteryjnej jelit, przez co wpiera funkcjonowanie układu pokarmowego, hamuje proces rozwoju miażdżycy, pomaga w leczeniu anemii. Doskonale znane są również właściwości detoksykacyjne „krwi roślin”, która wspiera proces oczyszczania wątroby i krwi człowieka. Pomaga też właściwe działać trzustce i tarczycy. Ponadto reguluje ciśnienie tętnicze, zmniejsza stopień zakwaszenia organizmu i zapotrzebowanie na insulinę, przez co może okazać się pomocny w leczeniu cukrzycy. Warto pamiętać, że chlorofil stymuluje wytwarzanie witamin A, E oraz K.

Jak widać lista zasług chlorofilu jest bardzo obszerna, a spora część z nich wynika z prostej zależności. Otóż część chorobotwórczych bakterii (tzw. anaerobów) nie może rozwijać się w otoczeniu bogatym w tlen. Z kolei pożyteczne dla organizmu bakterie potrzebują dużo tego pierwiastka do prawidłowego działania. Chlorofil jako świetny transporter tlenu wspiera więc powstawianie potrzebnych bakterii, a ogranicza rozwój niektórych patogenów.

Piękna skóra dzięki „zielonej krwi”

Oprócz zdrowia i profilaktyki, chlorofil jest także wykorzystywany w kosmetologii. Jest on naturalnym zamiennikiem dla sztucznych ulepszaczy. Jego ekstrakt można znaleźć m.in. w składzie mydeł, kremów do różnych typów cery, perfum i dezodorantów. Kosmetyki z jego dodatkiem nawilżają, odżywiają i dotleniają skórę. Chlorofil przyspiesza jej regenerację i gojenie ran.

Chlorofil – warzywa i suplementy diety

Grasz w zielone? Gram! Masz zielone? No właśnie… czy aby na pewno dbasz o odpowiedni poziom chlorofilu? W przyrodzie najlepszym źródłem tego związku chemicznego są zielone warzywa i owoce, np. brokuły, kalarepa czy szpinak. Jednak nie każda dieta jest na tyle bogata we wspomniane produkty, by zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę chlorofilu. Dlatego też naukowcy wyizolowali chlorofil z komórek roślinnych tworząc suplementy diety z jego dodatkiem. Łatwo przyswajalny suplement diety w formie płynnej zawiera duże stężenie chlorelli, czyli substancji będącej najcenniejszym źródłem chlorofilu. W składach suplementów diety zawierających chlorofil często znajdziemy też inne składniki, np.: olejek miętowy, lucerna czy jęczmień, których kompozycja pozwala na szybką regenerację, oczyszczanie organizmu, dotlenienie komórek i podniesienie ogólnego poziomu witalności.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *