Dzienniczek spożycia pomocny w utrzymaniu żywieniowych dobrych praktyk

dzienniczek spożycia

Nie bez kozery mówi się, że najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne. Jednym z nich jest główny bohater dzisiejszego wpisu – dzienniczek spożycia. Zapraszamy do zapoznania się atutami tego małego wielkiego narzędzia, które rekomenduje wielu dietetyków.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest dzienniczek spożycia?
  2. Jakie korzyści daje świadome spożywanie kalorii?

Owczy pęd do smukłej sylwetki

„Fit” to jedno z najmodniejszych haseł odmienianych w ostatnich latach przez wszystkie przypadki. Jak mantra powtarzamy je w kontekście aktywnego wypoczynku, treningów czy zajęć na siłowni. Nieodzownym elementem „bycia fit” jest odpowiednia dieta, która ma być gwarantem spełnienia marzeń o zgrabnym ciele. Bombardowani reklamami, treściami w mediach społecznościowych czy przykładami znajomych, często dajemy się porwać temu wyścigowi do smukłego ciała. Intuicyjnie, podążając za pierwszym skojarzeniem, odkładamy na cenzurowane słodycze i tłuszcze, wyposażamy się w karnet na siłownię lub basen sądząc, że reszta sama jakoś się ułoży. Takie schematyczne podejście do ruchu i odżywiania może okazać się mało efektywne, a czasem nieskuteczne. Dużo lepiej w tej roli sprawdzą się rozwiązania szyte na miarę potrzeb i możliwości konkretnej osoby. Te z kolei wymagają analizy naszego stylu żywienia. Dobrym sposobem na dokładne przyjrzenie się temu, co jemy jest prowadzenie dzienniczka spożycia.

Analiza — pierwszy krok do lepszego odżywiania

Dzienniczek spożycia to rozwiązanie, które mimo swojej prostoty nie traci na skuteczności. Pod warunkiem, że rzetelnie podejdziemy do jego wypełniania. Czym jest zatem dzienniczek spożycia? W najprostszych słowach jest to tabela, w której notujemy to, co zjedliśmy danego dnia. Z dbałością o detale, zapisujemy zjedzone posiłki i wypite płyny. Nie zapominamy też o przekąskach podjadanych między głównymi daniami. Przy produktach i napojach robimy adnotację o ich ilościach i godzinach spożycia. Dzienniczek najczęściej prowadzi się przez trzy dni (w tym dzień wolny od pracy) lub cały tydzień, choć tak naprawdę okres sporządzania notatek zwykle ustala się indywidualnie z dietetykiem.

Korzyści z prowadzenia dzienniczka spożycia

Zabrane w postaci dzienniczka spożycia dane dla osoby uzbrojonej w wiedzę dotyczącą odżywiania stanowią pokaźny pakiet informacji i doskonały punkt startowy do planowania diety. Na jego podstawie specjalista może wyciągnąć wnioski, udzielić konkretnych porad, wskazać zgubne przyzwyczajenia żywieniowe i zaproponować odpowiednią dietę. Dzięki dzienniczkowi możemy dokładnie ocenić sposób żywienia, wskazać ewentualne błędy, ale też określić różnorodność (lub jej brak) menu czy wskazać produkty, które nam nie służą, po których czujemy się ociężali. Z jednej strony dzienniczek spożycia demaskuje nasze nawyki żywieniowe, z drugiej pokazuje, w jakich godzinach sięgamy po jedzenie. Czasami prosta tabela pozwala na oświecenie w postaci refleksji i wskazanie połączeń zjadanych posiłków z innymi wydarzeniami w ciągu dnia (np. słodycze mogą okazać się sposobem na odreagowania stresów w pracy, a tłusta przekąska nawykiem towarzyszącym oglądaniu ulubionego serialu lub meczu). To narzędzie obnaża również naszą nieregularność w siadaniu do stołu. Jednym słowem dzienniczek ułatwia uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy dobrze się odżywiam i pozwala lepiej kontrolować to, co ląduje na naszych talerzach. Dla osób korzystających z pomocy dietetyka dzienniczek ma również funkcję motywacyjną. Mając świadomość tego, że każdy kęs pozostawi ślad w notatkach, przywiązujemy większą wagę do jakości tego, co jemy.


Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *