Ekstrakt z Opuncji figowej to jedna z tych substancji, które do niwelowania objawów kaca są stosowane od stuleci. Ale ułaskawianie poimprezowego demona to nie jedyny pretekst, dla którego sięgamy po suplementy diety zawierające ekstrakt z Opuncji figowej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto stosować je w ramach codziennej suplementacji.
Z tego tekstu dowiesz się:
- Czym jest Opuncja figowa?
- Jakie ma zastosowanie w kosmetologii?
- Jakie ma właściwości prozdrowotne?
- W jaki sposób Opuncja figowa pomaga unikać kaca?
Natura najlepsza na kaca
Kiedy budzisz się rano, a w Twojej głowie wciąż – mimo tego, że impreza już dawno się skończyła – gra, czy raczej rzępoli, niskobudżetowa orkiestra ogrywająca wiejskie wesela, w ustach zaległ jakby piach Sahary, a w żołądku wiruje roller coaster (na którym być może wczoraj jeździłeś, czego teraz nie potrafisz sobie przypomnieć), to znak, że coś się dzieje. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy nawet przypuszczać, co konkretnie. Dopadł Cię kac – zapewne nie po raz pierwszy, ale być może po raz ostatni. Dzięki suplementom diety na kaca od dziś możesz pić unikając dolegliwości, które niesie za sobą spożycie zbyt dużej ilości alkoholu. Kuszące? Naturalnie! À propos natury, to właśnie jej skarby sprawiają, że nasze ciało i umysł mogą być w dobrej formie, niezależnie od tego, czy wczoraj piłeś czy nie. Wykorzystaj moc owoców Matki Ziemi i sięgnij po suplementy diety zawierające substancje ograniczające objawy kaca i całościowo wspierające pracę organizmu. Niektóre z nich zawierają m.in. wyciąg z Opuncji figowej, któremu poświęcamy dzisiejszy artykuł.
Amerykański sen Opuncji figowej
Zacznijmy od początku, a więc od korzeni Opuncji figowej (Opuntia ficus-indica). Spokojnie, nie będziemy oczywiście badać poszczególnych części tej rośliny w laboratorium botanicznym. To nie będzie nam do niczego potrzebne. To, co może nam się natomiast przydać, to informacja, że Opuncja figowa wywodzi się z krajów Ameryk Północnej i Południowej, a na jej właściwościach terapeutycznych poznały się już wieki temu m.in. plemiona zamieszkujące Amerykę Środkową, w tym potomkowie dzisiejszych obywateli Meksyku. Na Stary Kontynent sprowadził ją Krzysztof Kolumb. To właśnie odkrywcy Ameryki zawdzięczamy także jej inną nazwę – Figa indyjska. Dziś można ją także spotkać na Bliskim Wschodzie, Australii czy w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a w Polsce na półkach ze zdrową żywnością zaraz obok jagody Acai czy nasion chia. Ta roślina z rodziny kaktusowatych charakteryzuje się drobnymi, żółtymi kwiatami oraz niewielkim, owalnymi owocami mieniącymi się różnymi odcieniami żółtego, pomarańczowego i czerwonego, po których można ją poznać spacerując bezdrożami krajów śródziemnomorskich.
Gdzie wykorzystywane są właściwości Opuncji figowej?
Wiemy już, jak rozpoznać Opuntia ficus-indica i gdzie jej szukać. Sprawdźmy teraz, dlaczego warto po nią sięgnąć. Kaktus zawiera szereg wartości odżywczych, których jak kania dżdżu potrzebuje nasz organizm. W wyciągu z owoców rośliny znajdziemy przede wszystkim witaminy z grupy B, A i C oraz pierwiastki: potas, fosfor, wapń, miedź czy magnez. Jego ważnym składnikiem jest także błonnik. Dodatkowo Figa indyjska dostarcza porcji użytecznych flawonoidów, betalain, polifenoli oraz kwasu linolowego. Taki koktajl pożytecznych składników sprawia, że Opuncja figowa nie mogła umknąć uwadze przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego. Zacznijmy od tego drugiego. Zawarte w roślinie śluzy i polisacharydy sprawiają, że wyciąg z Opuncji intensywnie nawilża i chroni naskórek przed utratą wody, co zapewnia skórze większą elastyczność i zdrowy wygląd. Dodatkowo osłania ją przed promieniami UV i inwazją wolnych rodników, a także wspomaga procesy oczyszczania i regeneracji dermy oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. To wszystko sprawia, że olej z Opuncji figowej jest cennym dodatkiem do mydeł, kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych czy płynów do demakijażu.
Nie samymi kosmetykami jednak człowiek żyje. Dobrze znany jest też wpływ Opuncji figowej na inne aspekty naszego funkcjonowania. Ze względu na dużą zawartość błonnika, główna bohaterka dzisiejszego wpisu jest częstym dodatkiem do suplementów przyspieszających odchudzanie, ograniczających apetyt czy przyswajanie tłuszczów oraz usprawniających usuwanie nadmiaru wody z organizmu. Co więcej, błonnik usprawnia procesy trawienne, zapobiega wzdęciom, a w dłuższej perspektywie również zmniejsza ryzyko zapadnięcia na choroby żołądka czy też jelita grubego. Zawarty w niej wapń jest ważnym składnikiem budulcowym kości (chroni przed osteoporozą), a w duecie z fosforem dba o nasze uzębienie. Wchodzące w skład Opuntia ficus-indica związki mają działanie przeciwutleniające, dzięki którym Twój organizm może lepiej chronić się przed wolnymi rodnikami powodującymi choroby nowotworowe czy choroby demencyjne mózgu. Asem atutowym w talii Opuncji są składniki dbające o sprawność serca. Wspomniany już błonnik pomoże obniżyć poziom złego cholesterolu, a potas regulować ciśnienie krwi, z kolei betalaina wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Wszystko to można odczytywać jako prewencję choroby miażdżycowej, niedokrwistości serca czy udaru mózgu. Kończąc wątek wartości prozdrowotnych Figi indyjskiej wspomnijmy jeszcze, że zawarta w niej witamina C jest ważnym budulcem odporności, a przyjmowanie Opuncji pozwoli wyposażyć nasz organizm w tarczę przed różnego rodzaju infekcjami.
Opuncja figowa przydatna w walce z kacem
A w jaki sposób możliwości zaklęte w opisywanym kaktusie mogą uchronić nas przed kacem? Potwierdzają to badania. Jak podaje Scientific American, prowadzony eksperyment wykazał, że przyjmowanie ekstraktu z Opuncji przed spożyciem alkoholu znacząco zmniejsza typowe dla kaca objawy: nudności, braku apetytu czy uczucia suchości w ustach. Co ważne, w badanej grupie przyjmującej wyciąg z kaktusa zmniejszył się także poziom CRP (C-recreative protein), który jest produkowany w wątrobie, a którego podwyższone stężenie może być interpretowane jako reakcja organizmu na stan zapalny. Analogiczne wnioski uzyskano także w badaniu cytowanym przez G. N. Scott. Dodajmy jeszcze, że właściwości antyoksydacyjne ekstraktu z Opuncji sprawiają, że organizm szybciej regeneruje się po stanie zapalnym wywołanym spożyciem nadmiaru napojów procentowych.
Źródła:
- http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/olejek-z-opuncji-wlasciwosci-i-zastosowanie-w-kosmetyce_38154.html
- http://www.olej.edu.pl/opuncja-figowa/
- https://www.herbwisdom.com/herb-prickly-pear-cactus.html
- https://www.scientificamerican.com/article/prickly-pear-may-be-hango/
- https://www.medscape.com/viewarticle/821630_1