Większości z nas pokrzywa jednoznacznie kojarzy się z chwastem, którego lepiej unikać podczas spacerów na łonie natury. Okazuje się jednak, że roślina rozpowszechniona na polach, łąkach i przydrożnych rowach ma wiele cennych właściwości pozytywnie wpływających na kondycję naszego organizmu. Dlaczego warto włączyć do swojego codziennego jadłospisu napary z pokrzywy? Sprawdź!
Z tego tekstu dowiesz się:
1. W jaki sposób możesz suplementować pokrzywę?
2. Jak właściwości terapeutyczne ma ta roślina?
3. W jakich schorzeniach może się przydać?
4. Kiedy suplementacja pokrzywy może stwarzać zagrożenie?
Pokrzywa – najważniejsze informacje
Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) jest jednoroczną rośliną należącą do pokrzywowatych. Jako pospolity chwast ruderalny rośnie w Polsce w okolicach zabudowań, na pastwiskach, wilgotnych lasach liściastych, nad brzegami zbiorników wodnych i na polanach. W stanie dzikim występuje w całej Europie, a ponadto w Azji, Afryce Północnej oraz Ameryce Północnej. Ze względu na unikalny skład chemiczny, pokrzywa ma ogromny potencjał leczniczy i uważana jest za jedną z najcenniejszych roślin stosowanych w fitoterapii. Ponadto, pokrzywa znajduje zastosowanie również w kuchni, kosmetyce oraz przemyśle.
W medycynie naturalnej wykorzystywane są liście zbierane przed kwitnieniem oraz wykopywane jesienią lub wczesną wiosną korzenie. Ze świeżych pędów pokrzywy przygotowuje się sok, a z liści – susz do naparów.
Skład chemiczny pokrzywy
Liczne badania nad pokrzywą dowodzą, że w jej składzie znajduje się pełna gama drogocennych składników, które mogą stanowić cenne źródło brakujących w organizmie biopierwiastków i witamin. W zielu, korzeniach i liściach wyodrębniono między innymi:
- kwasy organiczne: masłowy, kawowy, palmitynowy, linolowy i linolenowy, kumarowy, mrówkowy, bursztynowy, pantotenowy (witamina B5), neochlorogenowy, octowy, szczawiowy, fosforowy, glikolowy;
- makro- i mikroelementy: magnez, wapń, fosfor, siarka, potas, krzem, jod, sód;
- witaminy: A, K, B2, C;
- związki aminowe;
- garbniki;
- fitosterole;
- flawonoidy (między innymi kemferol, astragalina, koproporfiryna)
- sole mineralne;
- olejki eteryczne;
- serotonina i histamina
- sterole;
- terpeny.
Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem uważają pokrzywę za naturalny antybiotyk i łagodny środek przeciwbólowy. Kombinacja składników aktywnych sprawia, że pokrzywa może być skutecznym środkiem w leczeniu wielu dolegliwości. W jakich sytuacjach warto po nią sięgnąć?
Zastosowanie pokrzywy
Specjaliści zaznaczają, że regularne spożywanie pokrzywy łagodzi objawy alergii, obniża poziom chlorku sodu i cholesterolu, zapobiegając tym samym rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Pokrzywa wykazuje właściwości moczopędne. Napary warto spożywać wtedy, kiedy zauważymy u siebie opuchliznę i czujemy się ciężko. Pijąc regularnie napar z pokrzywy, wspomagamy wydalanie mocznika z organizmu. Z tego względu włączenie do codziennego menu pokrzywowej herbaty zalecane jest osobom cierpiącym na kamicę nerkową oraz borykającym się z gromadzeniem wody w organizmie. Roślina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i obniża ciśnienie krwi, przyspiesza proces gojenia się ran, działa przeciwzapalnie w chorobach reumatycznych, zwiększa diurezę w stanach zapalnych dróg moczowych, stosowana jest w terapii przeciw kamicy nerkowej i chorobom woreczka żółciowego. Stosowanie pokrzywy może być pomocne w leczeniu nieżytu żołądka i śluzowo-błoniastego jelit, chorób płuc, artretyzmu, trądziku oraz w walce z ogólnym osłabieniem. Pokrzywa polecana jest również osobom pragnącym w naturalny sposób wzmocnić swoje włosy, skórę i paznokcie.
Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców zrzeszonych w University of Plymouth dowodzą, że pokrzywa wykazuje właściwości przeciwbólowe, w szczególności w obrębie stawów, ścięgien i kości. Włączenie pokrzywy może być skuteczne w łagodzeniu objawów stanów zapalnych i bólu wywołanego urazami mechanicznymi.
Pokrzywa na męskie problemy
Naturalne, ogólnodostępne i tanie suplementy z pokrzywy mogą okazać się pomocne w kuracji przeciwko zmianom w obrębie gruczołu krokowego. Komisja Europejska zaleca stosowanie pokrzywy w leczeniu przerostu prostaty w pierwszym i drugim stopniu. ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy, czyli organizacja jednocząca narodowe stowarzyszenia fitoterapeutyczne państw europejskich) wskazuje na pomocnicze działanie pokrzywy w leczeniu zaburzeń oddawania moczu towarzyszącym tym zmianom. Swoje łagodzące działanie w tym zakresie pokrzywa prawdopodobnie zawdzięcza hydrofilowym częściom zawartym w korzeniu: lektynie i polisacharydom odpowiedzialnym za hamowanie aktywności aromatazy (ważnego enzymu biosyntezy hormonów steroidowych, który pozwala na konwersję androgenów w estrogeny).
Pokrzywa tajną bronią w walce o idealną sylwetkę
Chcesz w naturalny, bezpieczny sposób wesprzeć swój organizm w walce z nadprogramowymi kilogramami? W takim razie sięgnij po pokrzywę! W składzie rośliny znajduje się sekretyna – peptydowy hormon tkankowy pełniący funkcję czynnika regulacyjnego w układzie pokarmowym. Substancja dostarczana wraz z naparem z pokrzywy pobudza trzustkę do wydajnej pracy oraz aktywuje produkcję żółci przez wątrobę. Ponadto, regularne picie naparów pokrzywowych wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, co przyspiesza trawienie. Zawarte w roślinie związki wykazują działanie oczyszczające. Osoby dążące do zredukowania ilości tkanki tłuszczowej mogą pić napary z suszonych liści pokrzywy albo dodawać świeże listki do sałatek i innych dań.
Przeciwwskazania w przyjmowaniu pokrzywy
Aby czerpać z pokrzywy to, co najlepsze, należy przestrzegać zalecanych dawek. Maksymalna dzienna dawka naparów nie powinna przekraczać czterech filiżanek. W przeciwnym razie, ze względu na moczopędne właściwości rośliny, organizm wydalałby z moczem zbyt dużą ilość soli mineralnych. Do najważniejszych przeciwwskazań do spożywania naparów z pokrzywy zaliczamy cukrzycę, choroby narządów rozrodczych (przede wszystkim nowotwory, mięśniaki i krwawienia spowodowane polipami), przewlekłe choroby nerek, nadmiar żelaza w organizmie. Ponadto, z suplementacją pokrzywy powinny wstrzymać się osoby, które przeszły zabiegi chirurgiczne w ostatnim czasie, zażywają leki na nadciśnienie albo środki medyczne zmniejszające krzepliwość krwi.
Źródła:
- http://www.czytelniamedyczna.pl/3816,wlasciwosci-lecznicze-pokrzywy-zwyczajnej-urtica-dioica-la.html
- https://www.medonet.pl/zdrowie,pokrzywa—wlasciwosci–zastosowanie–przeciwwskazania,artykul,1727668.html
- https://www.wapteka.pl/blog/artykul/pokrzywa-na-odchudzanie-wlasciwosci-efekty-zastosowanie
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy-aa-yvde-1WJh-G41i.html