Różeniec górski – syberyjski sposób na zdrowie

Rhodiola rosea

Matka Natura wyposażyła nas w wiele składników, dzięki którym możemy dbać o zdrowie i dobrą kondycję. Często nie zdajemy sobie sprawy ze skarbów, które rosną wokół nas. Jednym z nich jest Różeniec górski, którego właściwości sprawdzą się zarówno w walce z kacem, jak i wesprą organizm w codziennym funkcjonowaniu.

Z tekstu dowiesz się:

  • Czym jest Różeniec górski?
  • Jakie ma właściwości?
  • Dlaczego warto go suplementować w okresach przemęczenia, napięcia i intensywnych treningów?

Różeniec górski – roślina na wysokim poziomie

Nim przejdziemy do tego, w jaki sposób bohater dzisiejszego tekstu może nam pomóc, przyjrzyjmy się bliżej jego charakterystyce. Różeniec górski (Rhodiola rosea) to roślina z rodziny gruboszowatych występująca w odmianach około 200 gatunków. Rośnie przede wszystkim w Azji i Ameryce Północnej, na terenach wysokogórskich i arktycznych, np. tundrze. Można ją także spotkać w Europie w krajach alpejskich, a nawet w Polsce w Sudetach, Bieszczadach czy Tatrach. Ta odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne bylina osiąga do 40 cm wysokości, posiada charakterystyczne, żółte kwiaty i różany zapach. Jego właściwości lecznicze, o których więcej za moment, były znane od wieków przede wszystkim w medycynie rosyjskiej, chińskiej czy skandynawskiej. Jednak badania medyczne nad potencjałem zdrowotnym Różeńca były prowadzone dopiero w drugiej połowie XX w., co zaważyło na jego małej popularności na Starym Kontynencie. W literaturze z łatwością można natknąć się na inne, bardzo dźwięczne nazwy tej rośliny, jak np.: złoty korzeń, arktyczny korzeń, laska Aarona lub korzeń z Syberii.

Tylko spokój może nas uratować

Na chwilę zrobiło się nieco poetycko, wróćmy jednak do meritum, a więc tego, dlaczego warto przyjmować Rhodiola rosea. Pierwszorzędną zaletą, którą przypisuje się substancjom znajdującym się w Różeńcu jest łagodzenie stresu. Dzięki nim roślina koi nerwy i ułatwia utrzymanie równowagi psychicznej. Dzieje się tak ze względu na zawarte w bylinie związki, które obniżają poziom kortyzolu (hormonu stresu) i balansują działanie osi HPA (podwzgórze – przysadka – nadnercza), która jest jednym z dwóch systemów biologicznych biorących udział w reakcji stresowej. Co więcej, ekstrakt z korzenia z Syberii blokuje działanie monoaminooksydazy, a przez to wspomaga wydzielanie dopaminy, norepinefryny i serotoniny, czyli neurotransmiterów regulujących nastrój, odczuwane emocje czy lęki. Niwelując poziom stresu, Różeniec górski pośrednio poprawia także naszą pamięć, zdolność koncentracji, planowania i percepcji szczególnie w okresach wzmożonego napięcia. Jego przyjmowanie jest też wskazane w stanach przygnębienia, problemów z motywacją i wypalenia emocjonalnego spowodowanego stresem. Badania dowiodły również, że wyciąg ze złotego korzenia może być z powodzeniem stosowany przy leczeniu depresji, neurastenii (zaburzenia nerwicowego, objawiającego się chronicznym poczuciem zmęczenia) oraz w przypadku dolegliwości demencyjnych mózgu, np. choroby Alzheimera.

Osiągnij szczyty wydolności dzięki Różeńcowi górskiemu

Jednak zdrowa głowa to nie jedyna korzyść z przyjmowania ekstraktu z Różeńca. Warto również wiedzieć, że zawarte w roślinie substancje wspierają procesy anaboliczne i wykorzystanie rezerw komórkowych, przez co poprawiają wydolność organizmu i skracają czas potrzebny na regenerację. Wiedzą o tym doskonale sportowcy, którzy suplementują Różeniec bezpośrednio przed wysiłkiem fizycznym. W krajach byłego Związku Radzieckiego był przyjmowany nie tylko przez olimpijczyków, ale także kosmonautów i osoby pracujące fizycznie. Inną ważną właściwością arktycznego korzenia jest ochrona serca i regulacja ciśnienia krwi. Rohdiola rosea osłania najważniejszy mięsień w ciele przed wolnymi rodnikami, może zapobiegać arytmii, a także zwiększa rezerwy energetyczne serca. Dodatkowo redukuje także ryzyko miejscowego niedokrwienia i podnosi ogólny poziom odporności organizmu.

Właściwości potwierdzone badaniami

Przeprowadzono szereg eksperymentów, które dowiodły potencjału rośliny. Jedne z nich wykazało pozytywny wpływ spożywania wyciągu z rośliny na wydolność organizmu i dyspozycję mentalną w grupie 161 kadetów wojskowych. Inne potwierdziło lepsze predyspozycje do nauki, koncentracji i zapamiętywania wśród studentów przygotowujących się do sesji egzaminacyjnej. W kolejnym badaniu, przeprowadzonym na grupie lekarzy pełniących nocne dyżury, dowiedziono pozytywnego przełożenia suplementacji Różeńcem górskim na zdolność do skupienia się, zapamiętywania i odpierania oznak zmęczenia wraz z kolejnymi godzinami pracy.

Różeniec górski pomaga na kaca

Wiemy zatem, że Różeniec górski ma wielowątkowe działanie i dlatego warto przyjmować go jako codzienny suplement diety. Sprawdźmy teraz, jak jego właściwości mają się do objawów, z którymi zmaga się osoba cierpiąca na kaca. Przede wszystkim uspokajające działanie rośliny pomoże zadbać o niezmącony sen, co jest kluczem do dojścia do pełni sił po zakrapianej imprezie. Bezsenność na kacu jest przekleństwem wielu, które potęguje nieprzyjemne objawy: ból głowy, mdłości, drżenie mięśni czy światłowstręt. Poprawa koncentracji, którą również zapewnia ekstrakt z rośliny, będzie przydatna wszystkim tym, którzy nieco przeholowali, a kolejnego dnia nie mogą sobie pozwolić na dzień wytchnienia i muszą wracać do swoich codziennych obowiązków. Nie bez znaczenia jest także działanie regeneracyjne złotego korzenia. Dzięki nim organizm szybciej strawi etanol, odbuduje siły po alkoholowych szaleństwach i poradzi sobie z osłabieniem oraz uczuciem odwodniania.

Źródła:

  1. http://www.panacea.pl/articles.php?id=227
  2. http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/rozeniec-gorski-czyli-arktyczny-korzen-wlasciwosci-i-dzialanie_34977.html
  3. http://rozanski.li/1202/rozeniec-rhodiola-w-ziololecznictwie/
  4. http://www.biomedical.pl/rosliny/rozeniec-gorski-rhodiola-rosea-wlasciwosci-176.html
  5. https://naturalna-medycyna.com.pl/rozeniec-gorski-rhodiola-rosea.html
  6. http://nootropicgeek.com/rhodiola-rosea-review/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12725561
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10839209
  9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11081987
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168123

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *