Wielofunkcyjny jak czystek

Czystek

W ostatnich latach czystek przebojem wdarł się na salony, gdzie jego właściwości są odmieniane przez wszystkie przypadki. Zwolennicy ziołolecznictwa pokochali tę roślinę miłością bezwzględną. Również medycyna konwencjonalna w badaniach pozytywnie zweryfikowała możliwości czystka, a jego ekstrakt można znaleźć w składzie wielu suplementów diety.

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Skąd pochodzi czystek i jakie są jego właściwości?
  • Jakie korzyści może przynieść regularne przyjmowanie czystka?
  • Jakie są sposoby na suplementowanie czystka?

Czym jest czystek?

Czystek (Cistus incanus) jest rośliną pochodzącą z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym. Tam też jego właściwości były znane już od dawna. Grecy, Albańczycy, Turcy czy Gruzini poznali się na nim już wieki temu, stosując zioło w przypadku problemów z układem trawiennym, gojeniem ran, górnymi drogami oddechowymi czy nawet zaburzeniami nastroju. Szersze kręgi popularność czystka zaczęła zataczać, gdy jego terapeutyczny potencjał został potwierdzony w analizach przemysłu farmaceutycznego. Swoją rolę z pewnością odegrał też pewnego rodzaju marketing, dzięki któremu czystek stał jednym z najbardziej chodliwych tematów w mediach zajmujących się odżywianiem, zdrowiem i jego profilaktyką. Popularność czystka jest jednak przede wszystkim rezultatem nieprzeciętnego potencjału zaklętego w tej niepozornej roślinie. Jego niewątpliwym atutem jest także fakt, że czystka nie można przedawkować, a wywar z jego suszu można podawać także małym dzieciom.   

Co kryje w sobie czystek?

Jednym z największych zasobów Cistus incanus jest duża zawartość polifenoli oraz flawonoidów, które oferują naszemu organizmowi cały pakiet korzyści. Ich pierwszorzędnym atutem jest antyoksydacyjność. Polifenole chronią więc organizm przed działaniem wolnych rodników, które m.in. są współodpowiedzialne za niszczenie struktur komórkowych, za powstawanie zmian nowotworowych, przewlekłych chorób czy za procesy starzenia. Flawonoidy z kolei sprawdzają się jako przeciwutleniacze oraz środki przeciwzapalne. Przypisuje im się także właściwości moczopędne, rozkurczowe i korzystne działanie dla układu krwionośnego. W składzie ziela znajdują się też żywice, olejki eteryczne i kwasy fenolowe przeciwdziałające szkodliwym drobnoustrojom.

Dlaczego warto sięgnąć po czystek?

Pożyteczne działanie opisywanej rośliny zostało potwierdzone w wielu aspektach. Oto kluczowe kompetencje czystka:

  • Antyoksydacja – jak już wspomnieliśmy, czystek działa przeciwutleniająco, a przez to zapobiega inwazji wolnych rodników.
  • Działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne –

Cistus incanus przyspiesza leczenie infekcji i stanowi kompleksową osłonę dla organizmu. Jego regularne przyjmowanie wymieniane jest wśród głównych stronników układu odpornościowego.  

  • Detoksykacja – pomaga usuwać z organizmu metale ciężkie i toksyny, a także nieprzyjemne zapachy wydzielane przez organizm (np. niweluje przykry zapach z jamy ustnej). To szczególnie istotna karta w talii czystka z perspektywy osób palących papierosy czy trwale przebywających w zanieczyszczonej okolicy.
  • Zapobieganie boreliozie – substancje zawarte w roślinie zapobiegają potencjalnemu rozwojowi choroby po ukąszeniu kleszcza i wspomagają leczenie antybiotykami w przypadku postawionej diagnozy.
  • Działanie antyhistaminowe – ogranicza wydzielanie histaminy, przez co wzmacnia system immunologiczny w naturalny sposób i niweluje niektóre dolegliwości. Przez właściwości przeciwhistaminowe czystek może być skutecznym uzupełnieniem kuracji alergii.
  • Zalety dermatologiczne – pomaga w redukowaniu skórnych dolegliwości, wspierając od środka walkę z trądzikiem, egzemą, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry, łupieżem i opryszczką od środka.
  • Wsparcie układu krwionośnego – czystek usuwa zatory i zakrzepy, a przez co chroni przed chorobą niedokrwienną serca. Redukuje też poziom złego cholesterolu.

Jak przyjmować czystek?

Najpopularniejszym sposobem na skorzystanie z powyższych dobrodziejstw jest przyrządzenie czystka w formie naparu. Ziołową herbatę można pić praktycznie codziennie, pod warunkiem przyzwyczajenia się do jej gorzkiego smaku (który można skutecznie korygować naturalnym miodem). Roślinę coraz częściej spotyka się w formie wyciągu wchodzącego w skład różnego rodzaju suplementów diety. Szerokie kompetencje czystka sprawiają, że producenci tego typu specyfików chętnie dodają go do produktów, wzmacniając tym samym zakres działania swoich wyrobów.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *