Analiza składu ciała

Analiza składu ciała

Trudno wyobrazić sobie zmianę, a przynajmniej zmianę na lepsze, bez motywacji, która z kolei zawsze zaczyna się od diagnozy lub określenia stanu rzeczy. W dzisiejszym artykule opisujemy jedną z najlepszych metod zdiagnozowania tego, jak wygląda kondycja naszego organizmu. Analiza składu ciała to świetny punkt wyjściowy do tego, by zacząć zmieniać swoje przyzwyczajenia żywieniowe.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym jest analiza składu ciała?
  2. Kto powinien analizować swoje ciało?
  3. Dlaczego śledzenie zmian zachodzących w ciele jest istotne?

Analiza składu ciała — o co tutaj chodzi?

Z pewnością wiele osób spotkało się już z tym pojęciem, niektórzy być może mieli okazję zetknąć się z nim praktyce i przejść analizę na własnej skórze. Termin nie jest zagadnieniem nowym, a sprzęt do analizy składu ciała można spotkać nie tylko w gabinetach dietetyków, ale też w poradniach lekarskich, klubach fitness, a nawet prywatnych domach. Większym wyzwaniem niż samo przeprowadzenie badania jest prawidłowa interpretacja wyników, ale o tym za chwilę.

Analiza składu masy ciała w nieinwazyjny sposób mierzy parametry ciała niezbędne do określenia jego kondycji (np. masę tkanki tłuszczowej, całkowitą masę mięśni, BMI, wiek metaboliczny czy zawartość wody w organizmie itd.). Ilość danych jest zależna od stopnia zaawansowania urządzenia. Osoba poddawana badaniu otrzymuje wyniki w formie przejrzystego raportu.

Komu przyda się analiza składu ciała?

Niekwestionowaną zaletą tego rodzaju „przeglądu” ciała jest jego uniwersalność. Z badania mogą skorzystać osoby praktycznie w każdym wieku, zarówno zawodowi sportowcy, jak i ludzie borykający się z nadwagą. Zbieranie materiału badawczego trwa jedynie kilka minut, jest bezbolesne, nie wiąże się z żadnymi nakłuciami, a wyniki otrzymujemy natychmiast po zejściu z wagi. Nie ma też konieczności ściągania ubrań, co może być krępujące w niektórych przypadkach. Jedynymi przeciwwskazaniami do jego przeprowadzenia są ciąża, epilepsja, posiadanie implantów, rozrusznika lub innych stymulatorów elektrycznych. Wynika to z faktu, że urządzenie wykorzystuje do pomiaru metodę bioimpedancji elektrycznej – różnice w oporze elektrycznym poszczególnych rodzajów tkanek, przez które jest przepuszczany prąd o niskim natężeniu.

Warto prowadzić regularne analizy

Zarówno powszechny dostęp do maszyn umożliwiających analizę składu ciała (BC, body composition), jak i prostota obsługi oraz krótka lista przeciwwskazań do przeprowadzenia badania sprawia, że wykonanie takiej diagnozy jest na wyciągnięcie ręki. Szkopuł polega na tym, że w przypadku jednorazowego badania, jego wyniki mogą jedynie być potraktowane jako ciekawostka, a w najlepszym wypadku być tematem rozmów w gronie znajomych. Wykonując badanie, samodzielnie narażamy się też na ryzyko tego, że nie będziemy w stanie prawidłowo zinterpretować jego wyników lub wskazać korelacji pomiędzy poszczególnymi parametrami raportu. Jedynie regularne przeprowadzane analizy składu ciała zwiększają możliwość faktycznej zmiany. Powtarzalne monitorowanie składu ciała daje szansę na zrozumienie obecnych wyników w kontekście rezultatów z przeszłości – a tym samym obserwowanie stopnia realizacji zakładanych celów. Dla wielu osób systematyczne śledzenie wyników zwiększa ich motywację do dalszej pracy na swoją sylwetką. Jeśli zestawimy wyniki regularnych analizy z notatkami w dzienniczku spożycia, to w długim okresie czasu możemy też wskazać, co wpłynęło na zmiany w strukturze organizmu. To jednak tylko jedna z wielu możliwości, które drzemią w regularnych analizach składu ciała. Zdecydowanie więcej informacji możemy uzyskać podczas konsultacji w gabinecie dietetyka. Na podstawie uzyskanych wyników każdy dietetyk powinien wskazać ewentualne zagrożenia dla zdrowia i skonfigurować dietę najlepiej odpowiadającą potrzebom konkretnej osoby.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *