Dlaczego warto współpracować z dietetykiem?

dietetyk

Osoby planujące rewolucję w żywieniowych przyzwyczajeniach lub utratę kilku nadprogramowych kilogramów analizują różne sposoby uzyskania zakładanych efektów. Dróg prowadzących do celu może być wiele, a jedna z nich wiedzie przez gabinet dietetyka. Czy warto zainwestować czas i pieniądze we współpracę z dietetykiem? A może bardziej skuteczna okaże się próba osiągnięcia celu własnymi siłami z pomocą porad internetowych? Obie opcje mają swoje słabe i mocne strony. Sprawdźmy, co może zaoferować swoim pacjentom zawodowy dietetyk.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Kim jest, a kim nie jest dietetyk?
  2. Jakie korzyści mogą odnieść osoby korzystające z usług profesjonalnych dietetyków?
  3. Dlaczego w pracy z dietetykiem ważne są zaufanie i regularność?

Dietetyk i jego dziedzina – poznajmy się bliżej

Zacznijmy od teorii, a więc tego, czym jest dietetyka i czym zajmują się osoby zawodowo uprawiające tę dyscyplinę naukową. Dieta jest szerokim pojęciem, którego źródłosłów znajdziemy w języku greckim. Słowoδίαιτα (diaita) możemy tłumaczyć jako styl życia i sposób myślenia, nie tylko o odżywianiu. Tak szerokie rozumienie dietetyki dobrze koresponduje ze znanym powiedzeniem: „jesteś tym, co jesz”. Innymi słowy to, co ląduje na naszych talerzach ma wpływ na to, kim jesteśmy i jakie jest nasze nastawienie do otaczającej rzeczywistości.

Zostawmy jednak semantykę i wróćmy do dietetyki. Czym zajmuje się (a czym nie) ta profesja? Warto rozpocząć od tego, że dietetyk nie jest lekarzem – nie stawia diagnozy, nie przepisuje leków, nie zleca badań. To wszystko znajduje się w kompetencjach absolwentów wydziału lekarskiego. Dietetyk może natomiast swoimi rekomendacjami wspomagać terapię poprzez odpowiednie odżywianie. Ważną rolą dietetyka jest profilaktyka, a więc zapobieganie pojawieniu się dolegliwości. Dodajmy, że bycie pod opieką dietetyka to coś więcej niż popularne „bycie na diecie”. Narzędzia, którymi dysponują dietetycy mogą, owszem, być wykorzystane w celu utraty kilogramów czy przyroście masy mięśniowej, ale w dietetyce chodzi o coś więcej. Pożądany kształt sylwetki powinien być tu premią za zdrowe odżywianie, a nie celem samym w sobie. Dzięki dietetyce sięgamy po jedzenie lepszej jakości, zdobywamy nową wiedzę i motywację, a także jesteśmy świadomi tego, jak dane menu zadziała na nasze ciało i samopoczucie. Wiemy też, co stymuluje, a co hamuje metabolizm. To znacznie szerszy pakiet korzyści niż tylko talia osy lub szerokie barki.

Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem

To, co dodatkowo odróżnia dietetyka od lekarza to stopień „suwerenności” pacjenta. Przychodząc do medyka zwykle zmagamy się z określonym problemem i bezdyskusyjnie zgadzamy się na proponowane przez niego sposoby odzyskania zdrowia (leki, zabiegi itd.). Dietetyk z kolei rekomenduje pewne rozwiązania, natomiast to, czy je wdrożymy i jak długo będziemy je stosować, zależy od nas. No właśnie, długość terapii stanowi kolejny wyróżnik działania obu specjalistów. Leczenie zazwyczaj sprowadza się do najprostszych dostępnych środków, które ograniczą dolegliwości lub usuną ich przyczynę jak najszybciej. W tym przypadku krótki czas jest ważnym wyznacznikiem jakości wybranej przez lekarza metody leczenia. Gdy mowa o zmianie sposobu odżywiania, w grę wchodzą zwykle długie miesiące i większa determinacja po stronie pacjenta.

Konsultacje na YouTube

Może jednak, zamiast do wiedzy fachowca, wystarczy włączyć komputer i sięgnąć do porad, które proponuje internet? Sieć oferuje wiele wartościowych materiałów. Nie każdy potrafi odsiać ziarno od plew i odróżnić specjalistów od hochsztaplerów ostrzących sobie zęby na popularność. Tych drugich łatwo poznać po banałach powtarzanych jak mantrę. Kłopot z korzystaniem z różnego rodzaju poradników dietetycznych polega na tym, że nie są one dostosowane do naszych specyficznych potrzeb. Nawet najlepsze, jakościowe treści są obarczone pewnym stopniem ogólnikowości. Musimy pamiętać, że wpływ jedzenia na zdrowie to bardzo zindywidualizowana zależność. To, jak sposób odżywiania przekłada się na organizm zależy od wielu zmiennych, m.in. przebytych chorób, skłonności genetycznych, poziomu stresu, rodzaju wykonywanej pracy itd. itp. To sprawia, że mamy tu do czynienia z funkcją, na której wynik ma wpływ wiele argumentów zależnych od specyfiki danej osoby. W nawet najbardziej wyczerpujących artykułach czy najlepiej nagranych filmach zamieszczonych w internecie trudno o unikatowość, którą powinna cechować się porada dietetyka.

U do potęgi piątej

Wielu dietetyków mówiących o swojej profesji powołuje się na zasadę „5 U”. Co to takiego? Zgodnie z nią, kultura odżywiania powinna cechować się: urozmaiceniem, umiarkowaniem, uregulowaniem, uprawianiem oraz unikaniem. Trudno w tym zestawie doszukiwać się rewolucyjnych haseł i obietnic na błyskawiczną zmianę na lepsze. Wspomniany kwintet budzi natomiast skojarzenia z daleką podróżą złożoną z wielu małych kroków, która pozwoli dotrzeć na metę w swoim tempie. Zasada „5 U” jest trafną metaforą trwałej zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i dobrze charakteryzuje istotę dietetyki.

Postaw na relacje z dietykiem

Wróćmy do osoby dietetyka. Z całą pewnością jest to specjalista dysponujący pokaźną wiedzą. Poznasz go po konkretnych poradach i unikaniu mydlących oczy ogólników. Jednak merytoryczne podejście do sprawy nie jest jedynym wyróżnikiem dietetyka. Jest to także osoba, która będzie towarzyszyć pacjentowi w jego podróży do zmiany życia poprzez lepsze odżywianie. Zwykle jest to długa, czasami także wyboista droga, w czasie której wyrozumiały partner może okazać się bezcennym wsparciem. Owo towarzyszenie to coś więcej niż rozpisanie jadłospisu czy analiza składu ciała. To także elastyczne reagowanie na wahania samopoczucia i reakcje organizmu na spożywane pokarmy, dopasowanie tempa zmian żywieniowych do możliwości pacjenta i okoliczności, a wreszcie monitorowanie postępów i efektywności zaproponowanego sposobu odżywiania. Inaczej rzecz ujmując, praca dietetyka polega przede wszystkim na relacji z osobą, która chce odmienić życie dzięki metamorfozie swoich żywieniowych nawyków.

Dla kogo dietetyk?

Korzyści wynikające ze współpracy z dietetykiem mogą wyciągnąć praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku, płci, wykonywanej pracy i stylu życia. W przypadku dzieci lepsze odżywianie ma wpływ na właściwy rozwój i wzrost, poprawę osiągnięć w nauce i sporcie, a także podniesienie naturalnej odporności organizmu. W przypadku dorosłych dobrej jakości jedzenie to przede wszystkim zapobieganie występowaniu chorób, a także lepsze samopoczucie, wyższa efektywność w pracy, opóźnienie procesów starzenia oraz zgrabna sylwetka, która niezmiennie pozostaje wśród priorytetów korzystania z usług dietetyków.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *