Pasożyty funkcjonujące w naszym organizmie mogą powodować spore szkody. W niektórych przypadkach choroby pasożytnicze mogą mieć nawet śmiertelne konsekwencje. Sprawdźmy, w jaki sposób możemy chronić się przed działaniem pasożytów z wykorzystaniem suplementów diety i większą uważnością na codzienne czynności higieniczne.
Z tego tekstu dowiesz się:
- Czym są pasożyty i jakie są ich najpopularniejsze gatunki w Polsce?
- Kto jest najbardziej podatny na zagrożenia związane z pasożytami?
- Jak ustrzec się chorób pasożytniczych?
Czym są pasożyty?
Najprościej rzecz ujmując, pasożyty to organizmy żywe do własnego wzrostu wykorzystujące obce komórki. W przypadku pasożytów ludzkich możemy mówić o tych rozwijających się wewnątrz, jak i na skórze. Co więcej, w trakcie swojego cyklu życia mogą zmieniać miejsce bytowania, atakując różne narządy, np. żołądek, drogi moczowo-płciowe, wątrobę, płuca, jelita lub mózg. Niektóre komplikacje spowodowane działaniem pasożytów, a także produktów przemiany ich materii, mogą mieć poważne konsekwencje. Dość powiedzieć, że to właśnie pasożyty mogą być odpowiedzialne za takie schorzenia jak: marskość wątroby, zapalenie trzustki, borelioza, zapalenie opon mózgowych, anemia, schizofrenia czy halucynoza.
Przykładami często spotykanych pasożytów w polskich warunkach klimatycznych są: owsik ludzki, glista ludzka, włosogłówka ludzka, glista psia, glista kocia, tasiemiec psi, pełzak czerwonki, wielkouściec jelitowy, pełzak dziąsłowy, pchły, stawonogi, wesz odzieżowa, wesz głowowa, nużeniec, ptaszyniec i obrzeżek gołębi.
Pasożyty objawy
Przebiegłość pasożytów polega na tym, że podstawowe dolegliwości nimi powodowane (np. kłopoty trawienne – biegunki, zaparcia, bóle głowy, zgrzytanie zębami, infekcje górnych dróg oddechowych, nerwowość, permanentne zmęczenie, obniżenie sprawności psychofizycznej itd.) są często niezbyt dokuczliwe i mylone z innymi przyczynami, a przez to marginalizowane. Część osób od lat żyje z wyniszczającą chorobą, nie zdając sobie sprawy z istniejącego zagrożenia. O obecności pasożytów mogą świadczyć też zmiany skórne: świąd, pokrzywka, zapalenie spojówek, obrzęki itp.
Choroby pasożytnicze – grupy ryzyka
Na działanie pasożytów jest tak naprawdę narażony każdy z nas. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się najmłodsi. Podczas codziennych zabaw dzieci rzadko pamiętają o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. Dotykanie wszystkich otaczających przedmiotów, wkładanie rąk do ust, jedzenie nieumytych warzyw lub owoców czy zabawy ze zwierzętami to najlepsze przykłady sytuacji, w których dzieci mogą zarazić się pasożytami. Większą zachorowalność na choroby wywoływane pasożytami odnotowuje się także wśród osób o zaniżonym poziomie odporności oraz podróżników, którzy przebywają w ciepłych strefach klimatycznych, gdzie aktywność pasożytów jest nieporównywalnie wyższa niż na naszej szerokości geograficznej. Wśród zagrożonych osób są również właściciele zwierząt i osoby pracujące „braćmi mniejszymi człowieka”, które mogą być siedliskiem pasożytów.
Co robić, by uchronić się przed chorobami wywołanymi przez pasożyty?
Zacznijmy od tego, że zagrożenie pasożytami było w medycynie niedoceniane przez dekady. Sami lekarze przyznają, że więcej uwagi poświęca się niebezpieczeństwom wywoływanym przez wirusy i bakterie. W efekcie wykrywalność pasożytów jest na niskim poziomie, a nie wszystkie z nich doczekały się jeszcze skutecznych sposobów diagnozowania i leczenia. Z drugiej strony warto pamiętać, że nie każdy pasożyt jest szkodliwy dla naszego zdrowia i nie każdy wymaga podjęcia terapii. Skoro wspomnieliśmy o przeciwdziałaniu pasożytom, to należy zauważyć, że leki stosowane do leczenia pasożytów również nie cieszą się najlepszymi opiniami. Część specjalistów uważa je za bardzo inwazyjne i słabo przyswajalne, a przez to szkodliwe dla organizmu.
Jaka jest zatem skuteczna profilaktyka chorób pasożytniczych? We wszystkich opracowaniach za fundament walki z tymi patogenami biologicznymi uważa dbałość o higienę. Regularne mycie rąk, szczególnie po przebywaniu w miejscach publicznych, krótkie obcinanie paznokci czy mycie gorącą wodą owoców i warzyw przed spożyciem to czynności, które powinny wejść nam w nawyk. Do spółki z dobrymi higienicznymi praktykami powinniśmy też zadbać o czystość naszego otoczenia, pozbycie się ognisk kurzu i odrobaczanie zwierząt. Kluczowa będzie także zdrowa dieta: ograniczenie spożywania cukrów, mleka, produktów pszenicznych oraz surowego mięsa i ryb. Warto również sięgnąć po ziołowe suplementy diety działające przeciwpasożytniczo. Mogą one mieć formę kropli, płynu lub kapsułek. Kompozycja odpowiednio dobranych naturalnych składników ogranicza działanie pasożytów i wspomaga odgrzybianie organizmu. W ich składzie królują naturalne ekstrakty, np.: z owoców goździkowca, ziela tymianku, korzenia imbiru, liści orzecha włoskiego, ziela lebiodki, owoców kopru włoskiego, korzenia prawoślazu, ziela piołunu, kłącza tataraku oraz ziela macierzanki. Przydatne będzie także przyjmowanie probiotyków, czyli mikroorganizmów wspomagających florę bakteryjną jelit.
Źródła:
http://phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-1-006.pdfhttp://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2005/5.pdf
https://wylecz.to/diety/dieta-na-pasozyty-jak-sie-pozbyc-pasozytow-przy-pomocy-diety/#:~:text=Aby%20unikn%C4%85%C4%87%20zara%C5%BCenia%20paso%C5%BCytem%20warto,%C5%BCyto%2C%20owies%20oraz%20kasza%20gryczana.