Suplementy diety na przyspieszenie metabolizmu

metabolizm

Smukła sylwetka to marzenie wielu z nas. Osoby, które kiedykolwiek próbowały ją osiągnąć lub utrzymać, wiedzą, jak wymagający i angażujący może być to proces. W dzisiejszym artykule skupimy się na jednym z kluczowych czynników wpływających na kształt naszego ciała – metabolizmie. Sprawdzimy, co kryje się pod tym terminem, co stymuluje przemianę materii i poznamy metody na pobudzenie metabolizmu.

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym jest metabolizm i dlaczego jest tak istotny?
  2. Co wpływa na metabolizm?
  3. Jak odpowiednia suplementacja może poprawiać metabolizm?

Talia osy – nie tylko dieta i sport

Większość z nas, przynajmniej w teorii, zna receptę na uzyskanie mniejszego rozmiaru. Zrezygnowanie z cukrów prostych, tłuszczów zwierzęcych i pustych kalorii poparte aktywnością fizyczną są w opinii wielu osób odchudzających się najkrótszą drogą do pozbycia się zbędnych kilogramów. Wiele w tym prawdy, bo bez odpowiednio skonstruowanej diety i wysiłku fizycznego operacja chudnięcia może zakończyć się fiaskiem. W obwodzie pozostaje jeszcze odmawianie sobie posiłków, jednak jest to zdecydowanie zła metoda. Głodzenie się nie przynosi trwałych efektów, a uzyskane rezultaty niechybnie wrócą w postaci efektu jo-jo lub, co gorsza, komplikacji zdrowotnych. Jak pokazują badania, utrata boczków jest możliwa bez głodowania, litrów potu wylewanych na siłowni czy bieżni, a nawet bez rezygnacji z ulubionych dań. Kluczową rolę w gubieniu kilogramów odgrywa bowiem tempo metabolizmu.

Metabolizm – napędzanie organizmu

Najprościej rzecz ujmując, pod pojęciem metabolizmu rozumiemy procesy chemiczne zachodzące w komórkach organizmu. Dzięki tym przemianom do komórek dostarczana jest energia umożliwiająca ich wzrost i pełnienie swoich funkcji. Zasadniczo wyróżniamy dwa typy procesów metabolicznych – katabolizm i anabolizm. Pierwszy z nich polega na rozpadzie dostarczanych związków organicznych (np. składników odżywczych) na prostsze i uwalnianiu energii. Drugi z kolei oznacza przyrost tkanek (np. mięśni) i gromadzenie energii w ciele. Innymi słowy, metabolizm jest mechanizmem pozwalającym na utrzymanie ciągłości życia. W jego trakcie dostarczane do organizmu składniki są przekształcane na paliwo (energię), które pozwala nie tylko na intensywny wysiłek fizyczny czy intelektualny, ale umożliwia funkcjonowanie wszystkich narządów w ciele, pracę mięśni, procesy budulcowe, po prostu warunkuje życie.

Czynniki wpływające na tempo przemiany materii

Lista determinantów metabolizmu jest całkiem długa. Zanim odkryjemy karty i poznamy elementy odpowiedzialne za dynamikę metabolizmu, dodajmy, że jest to w dużej mierze kwestia uwarunkowana genetycznie – niektóre osoby z łatwością mogą przekształcać dostarczane składniki w energię, podczas gdy inne będą musiałby włożyć sporo wysiłku, by pozbyć się nadwyżek. Dobra informacja jest taka, że nie wszystko jest zależne od ładunku genetycznego przekazanego nam przez przodków, a tempo metabolizmu w dużej mierze zależy od nas samych. Co zatem wpływa na szybkość przemiany materii? Pierwszorzędnym faktorem wpływającym na stymulowanie metabolizmu jest aktywność fizyczna. Nawet niezbyt intensywne pobudzenie organizmu do ruchu w formie spaceru czy porannej gimnastyki może okazać się małym trybikiem napędzającym procesy chemiczne. Przemiana materii zależy również od płci – lepsze predyspozycje w tej kategorii na ogół mają mężczyźni, którzy dysponują większą masą mięśniową niż panie. Sprzymierzeńcem wysokiego tempa metabolizmu jest również młodość. Przyjmuje się, że podstawowa przemiana materii (PPM) – a więc zapotrzebowanie energetyczne organizmu na podtrzymanie procesów fizjologicznych niezbędnych do przeżycia, która stanowi aż 60-80% całego popytu na energię zgłaszanego przez nasze ciało – po 30. roku życia spada o ok. 2% co dekadę. Wraz z upływem lat będzie nam więc trudniej utrzymać wymarzoną sylwetkę. Na metabolizm działa też ogólny stan zdrowia. Kłopoty w tym względzie mogą powodować odchylenia od norm przemiany materii. Dobrym przykładem są tu zaburzenia w pracy tarczycy – jej niedoczynność może znacznie spowalniać, a nadczynność ewidentnie przyspieszać metabolizm. Swoje trzy grosze w materii przemiany materii może dodać też adrenalina. Jej zwiększone wydzielanie przez nadnercza podnosi poziom metabolizmu. Z kolei wymieniona powyżej głodówka w długim okresie czasie czasu usypia opisywane procesy. Skoro wspomnieliśmy o śnie, to warto dodać, że ważna jest też odpowiednia regeneracja. Już jedna zarwana noc może wybić organizm z rytmu i spowolnić metabolizm. Kluczem do podrasowania przemiany materii jest też odpowiednio skomponowany jadłospis. Dietetycy wskazują częste posiłki w mniejszych dawkach jedzone o regularnych porach, rozpoczynanie dnia od śniadania i ewentualnie rezygnowanie wieczornego dania jako główne założenia planu zmierzającego do przyspieszenia chudnięcia.

Suplementy diety poprawiające metabolizm

W internecie można znaleźć mnóstwo produktów, które poprawiają trawienie, a przez to powinny być pożądane przez osoby pragnące schudnąć. W wielu artykułach można spotkać stwierdzenia, że kawa, zielona herbata czy woda stymulują przemianę materii. Ramię w ramię z nimi maszeruje błonnik, który poprawia perystaltykę jelit i hamuje wchłanianie tłuszczów w układzie pokarmowym. Zaleca się także stosowanie tłuszczów pochodzenia roślinnego oraz białka będącego budulcem mięśni, które wykorzystują dostarczane wraz z posiłkami kalorie. Ważną rolę w napędzaniu metabolizmu pełnią też zioła i składniki roślinne. To właśnie w oparciu o ekstrakty roślinne są skomponowane receptury wielu suplementów diety poprawiających przemianę materii. Niektóre z nich pomagają utrzymać odpowiedni poziom glukozy we krwi oraz cholesterolu, sprzyjają wydalaniu wody, regulują wypróżnianie i przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Wybierając preparat dla siebie warto sprawdzić, czy jest on neutralny dla żołądka. Pamiętajmy, że nawet najlepsze jakościowo suplementy diety mogą jedynie wspomagać metabolizm, ale nie zastąpią zdrowej diety i aktywności fizycznej. To właśnie od tych dwóch czynników, a nie od suplementacji, zależy tempo spalania kalorii.

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *