Niespełna połowa zgonów w naszym kraju jest spowodowana przez choroby układu krążenia. Dbałość o dobrą kondycję serca i systemu krwionośnego wymaga nie tylko świadomości, ale także konkretnych działań. Osobom podatnym na większą zachorowalność na tego typu choroby w sukurs przychodzą suplementy diety na serce, czyli preparaty obniżające ryzyko wystąpienia zawału, nadciśnienia czy miażdżycy.
Z tego tekstu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze problemy z sercem?
- Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału, miażdżycy lub nadciśnienia?
- Jakie rośliny mogą pozytywnie wpłynąć na pracę serca?
Miej serce i dbaj o serce
Bez wątpienia serce jest najważniejszym mięśniem naszego organizmu i drugim, zaraz po mózgu, kluczowym elementem układanki zwanej ludzkim ciałem. To ono pompuje paliwo w postaci krwi, dzięki któremu wszystkie komórki organizmu są odżywione, dotlenione i mogą spełniać swoje funkcje. Serce zaczyna bić jeszcze w łonie matki i pracuje, bez wytchnienia, aż do chwili zgonu. Tak intensywna eksploatacja najważniejszej pompy w naszym organizmie, do spółki z genetycznymi skłonnościami, złą dietą i innymi czynnikami ryzyka, mogą prowadzić do wystąpienia dolegliwości układu krwionośnego. Mowa tu m.in. o chorobie wieńcowej, arytmii, nerwicy serca, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy, zawale czy niewydolność serca. Są to schorzenia, które mogą okazać się tragiczne w skutkach, jeśli zostaną zaniedbane. Potwierdzają to statystyki alarmujące, że 46% zgonów w Polsce jest wynikiem właśnie chorób układu krążenia. Co ciekawe, badania pokazują, że w teorii jesteśmy świadomi czynników determinantów, które zwiększają niebezpieczeństwo wystąpienia choroby. Mimo to także w tej kwestii teoria rozmija się z praktyką. Na co dzień, niestety, niewielu z nas pamięta o stosowaniu podstawowych zasad dbania o zdrowe serce.
Profilaktyka chorób układu krwionośnego
Nasza zabiegana codzienność stwarza idealne warunki do występowania patologii układu krążenia. Wysokie tempo życia, naszpikowana stresogennymi sytuacjami rzeczywistość, jedzenie w biegu, dieta bogata w wysokoprzetworzone i ociekające tłuszczem produkty stanowią idealne tło do rozwijania się potencjalnych zagrożeń. Dość powiedzieć, że niektóre ze wspomnianych wyżej problemów z układem krążenia są zaliczane do chorób cywilizacyjnych, a więc tych, którym sprzyjają współczesne realia. Co zatem należy robić, by uniknąć komplikacji tego typu? Przede wszystkim pamiętać o tym, że serce mamy tylko jedno i w dużej mierze od nas zależy, w jakiej będzie ono kondycji. Tę ostatnią warto sprawdzać, regularnie robiąc badania. Metod diagnostyki serca i układu serca jest całe mnóstwo (np. angiografia, wskaźnik poziomu cholesterolu, echokardiografia, holter ekg czy holter ciśnieniowy). O najlepszy w danej sytuacji sposób badania oraz interpretację jego wyników należy zapytać swojego lekarza. Oprócz powtarzalnych badań trzeba zadbać także o odpowiednią wagę, bowiem otyłość to jedna z głównych przyczyn niewydolności układu sercowo-naczyniowego. W parze z kontrolą wagi często idzie wysiłek fizyczny, który nie tylko sprzyja spalaniu nagromadzonej tkanki tłuszczowej, ale także stymuluje serce do wytężonej pracy. Wychodząc na spacer, rower czy jogging, musimy pamiętać, że wybrana przez nas aktywność zawsze powinna być dostosowana do aktualnych możliwości naszego organizmu. W profilaktyce chorób serca pomocne będzie także odstawienie alkoholu i papierosów oraz odpowiednia ilość snu.
Suplementy diety na serce – co zawierają?
O dobrą formę żył, tętnic, naczyń włosowatych i serca możemy zadbać także poprzez suplementację. Lekarze zalecają pomocnicze stosowanie preparatów ziołowych obniżających ciśnienie krwi i działających rozkurczowo na mięśnie naczyń krwionośnych. Wśród roślin o szczególnych zasługach w tej materii wymienia się:
- kwiatostan głogu (poprawia krążenie i rozszerza naczynia wieńcowe, chroni mięsień sercowy, wzmacnia naczynia krwionośne),
- ziele serdecznika (reguluje pracę układu nerwowego, zwiększa wydolność mięśnia sercowego, obniża ciśnienie),
- melisę (rozkurcza mięśnie gładkie, chroni przed zaburzeniami pracy serca i reguluje napięcia na tle nerwowym),
- liść pokrzywy (działa przeciwobrzękowo, przeciwkrwotocznie i przeciwmiażdżycowo, zwiększa ilość czerwonych krwinek we krwi) oraz
- ziele jemioły (obniża ciśnienie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne).
Ziołowe suplementy diety na serce zapewniają lepszą ochronę kluczowych elementów układu sercowo-naczyniowego. Regularna suplementacja zmniejsza ryzyko zapadnięcia na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze, arytmię czy atak serca. Przed wyborem konkretnego preparatu i jego dawkowania warto skonsultować się z kardiologiem w celu omówienia celu i szczegółów suplementacji. Nie powinniśmy też zapomnieć, że nawet najlepiej skomponowane suplementy nie mogą zastąpić zdrowego stylu życia i zbilansowanej diety, które są fundamentem profilaktyki chorób systemu krwionośnego.
Źródła:
https://www.doz.pl/czytelnia/a1485-Menu_dla_serca_czyli_dieta_po_zawale__jak_powinna_wygladac
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/suplementy-na-serce-tylko-pod-okiem-specjalisty
https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/broszura_suplementy.pdf