Ostropest plamisty

Ostropest plamisty

Wyciąg z Ostropestu plamistego jest często stosowanym składnikiem w suplementach diety mających na celu ułatwienie procesu trawienia alkoholu. To tylko jedna z wielu funkcji tej rośliny. Co zatem może zaoferować regularne suplementowanie tego ekstraktu osobie stroniącej od napojów procentowych? Przed Państwem Ostropest plamisty! 

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Czym jest, jak wygląda i gdzie rośnie Ostropest plamisty?
  2. W jaki sposób roślina chroni wątrobę?
  3. Dlaczego Ostropest plamisty ułatwia starcie z kacem?
  4. Jakie są pozostałe właściowści tego składnika suplementów diety?

Ostropest plamisty dba o wątrobę

Zanim przyjrzymy się bliżej głównemu bohaterowi dzisiejszego tekstu, rzućmy okiem na wątrobę, na której poprawne funkcjonowanie ma wpływ Ostropest plamisty. Wątroba jest jednym z kluczowych organów w naszym ciele, który zajmuje się m.in. przetwarzaniem niemal wszystkich związków chemicznych, z którymi ma do czynienia organizm, gospodaruje substancjami pożytecznymi dla zdrowia i oczyszcza z toksyn. Niestety, współczesny styl życia może mocno osłabiać wątrobę. Obżarstwo, dieta bogata w tłuszcze mięsne i przetworzone cukry, przyjmowanie silnych leków czy wreszcie spożywanie alkoholu nie jest tym, co wątroba lubi najbardziej. By zadbać o jej kondycję warto zmienić przyzwyczajenia żywieniowe, a jeśli to nie jest możliwe, można sięgnąć po suplementy diety – mikroskładniki pokarmowe najczęściej pochodzenia naturalnego, które wspierają pracę poszczególnych narządów. Jednym z najlepszych przyjaciół wątroby jest ekstrakt z Ostropestu plamistego (łac. Silybum marianum).

50 twarzy Ostropestu plamistego

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, którą pospolicie rosnącą można spotkać praktycznie na wszystkich kontynentach poza Antarktydą. W swojej budowie przypomina nieco oset z charakterystycznymi, filetowymi kwiatami, a co bardziej dorodne sztuki mogą osiągać nawet do 2 metrów wysokości. To wszystko sprawia, że roślina ma także zastosowanie dekoracyjne. Jej kompetencje terapeutyczne były znane już od starożytności i wykorzystywane w różnej formie w kolejnych stuleciach. Kompetencje lecznicze Ostropestu nie byłyby tak szerokie gdyby nie sylimaryna, której duża zawartość charakteryzuje Silybum marianum. Sylimaryna dba o błony komórkowe hepatocytów wątrobowych i chroni ten narząd przed związkami toksycznymi i silnymi medykamentami przyjmowanymi np. podczas terapii nowotworowej czy AIDS. Substancja ta dba o regenerację starych komórek wątroby i tworzenie się nowych oraz wpływa na wzrost glutationu – silnego przeciwutleniacza chroniącego wątrobę przed wolnymi rodnikami. Idźmy dalej. Ekstrakt z Ostropestu plamistego stosuje się także jako osłonę wątroby podczas chemioterapii oraz jako środek przeciwzapalny chroniący przed zapaleniem wątroby, jej marskością czy stłuszczeniem. Czy wobec tego tylko wątroba zyskuje na podawaniu Ostropestu? Otóż nie. Przyjmowanie wyciągu z rośliny niweluje stężenie bilirubiny we krwi. Jest także pomocne przy komplikacjach z układem trawiennym (wzdęcia, zgaga, brak łaknienia itd.), leczeniu kamicy żółciowej, migrenowych bólach głowy czy endometriozie. Beneficjentem aplikowania Ostropestu plamistego jest też układ krwionośny. Wyciąg z rośliny wspiera utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy i wzmacnia naczynia włosowate. Znajdziemy go także w suplementach diety stymulujących odchudzanie oraz w kosmetykach. Tak szerokie kompetencje Ostropestu sprawiają, że suplementy diety z jego dodatkiem mogą być z powodzeniem przyjmowane na co dzień, jako ogólne wzmocnienie wątroby i układu krwionośnego oraz poprawę wydolności.     

Jak Ostropest plamisty może pomóc w walce z kacem?

W artykule poświęconym NAC wspomnieliśmy o aldehydzie octowym, skazując go prawomocnym wyrokiem za współudział w powstawaniu kaca. Przypomnijmy: ten szkodliwy związek powstaje właśnie w wątrobie. Jak doskonale wiemy, to na jej barkach spoczywa metabolizm alkoholu. W czasie jego przeprowadzania narząd ten jest narażany na stres oksydacyjny, który stopniowo niszczy komórki wątroby. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do stłuszczenia, zapalenia czy marskości wątroby. Wróćmy jednak do naszego głównego pytania: dlaczego Ostropest plamisty jest przydatny w walce z kacem? W tym celu wróćmy raz jeszcze do sylimaryny. Badania potwierdzają jej zastosowanie w różnorodnych dolegliwościach wątrobowych. Jednak sylimaryna odgrywa też ważną rolę prewencyjną. Jako stymulator antyoksydantów wspiera funkcjonowanie wątroby, chroni jej komórki cierpiące w wyniku powstania stresu oksydacyjnego, a przez to pośrednio wpływa też na lepsze trawienie alkoholu i zmniejszenie dolegliwości związanych z nadużyciem napojów procentowych.  

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *